TAINAN 臺南

Neresinden başlasam bilemiyorum. Zira başlanacak bir yer yok desem, çok haksızlık etmiş olmam sanırım. Olağan genel kültür çerçeveli girişimizi yapalım yine de biz. Tayvan’ın Taipei, Taizhong ve Kaohsiung’dan sonra gelen, dördüncü büyük şehri. 2011 verilerine göre nüfusu 1.8 milyon civarında. Ekvatora olan yakınlık sebebiyle hava çok zaman cehennem sıcaklığında. Öyle ki evlerin hiçbirinde ısıtma sistemi yok. En dandik binada bile bulunan klimalarda ise ısıtma sistemi çalışmıyor.

Tainan

Hava sıcaklığı zaten en fazla 15 dereceye kadar düşüyor. Buradaki arkadaşlar 35 derecede tişört, 30 derecede ince uzun kollu, 25 derecede kazak, 20 derecede mont/kaban giyiyorlar. 15 dereceye indi mi hava kayak takımları fora. Evlerin çoğunda bırakın ısıtmayı, mutfak bile yok. Dışarıda yemek çok ucuz olduğu için kimse kıçını kaldırıp yemek yapmıyor. Kendi yaptıkları bin türlü yemek kendilerine oldukça hoş gelse de her konuda fazlasıyla seçici bir insan olarak ilk 1-2 ay neler çektim yazsam ansiklopedi olur. Mutfağı olan düzgün kiralık ev bulmak bile Tayvanlı arkadaşım olmasına rağmen yaklaşık 2 hafta sürdü. Şehirdeki yemek yenilebilecek tek avrupai restoran merkeze yaklaşık yarım saat -neyle yarım saat olduğunu yazmıyorum- uzaklıkta olan T.G.I. Friday’s. Onun da paso boş olduğunu söyleyebilirim. Giden yok.

DSC01782

Her ne kadar Tainan oldukça ağaçlık, yeşil bir şehir olsa da, istatistiklere göre ev başına düşen ortalama 2.3 motosiklet bütün güzelliği örtüyor, akıllara ister istemez Çin’i getiriyor. Hava pek temiz değil.

DSC02108

 

Yukarıdaki fotoğraf Tayvan’ın ikinci, Tainan’daki ise en büyük üniversite olan National Cheng Kung Üniversitesi’nin motoksiklet parkı. Fisheye lensim olaydı da hepsini kadraja alaydım demek istiyorum bu noktada. Zira görmüş olduğunuz kısım bu motoparkın yaklaşık 5’te 1’i.

Tainan’da sokakta yemek satışı olayı da çok yoğun. Çoğu sokakta futbolu maçı öncesi stadyum çevresi atmosferini yakalamak mümkün.

DSC01783

Gece hayatı? En iyi gece hayatı aşağıda görmüş olduğunuz Starbucks’ta. Tainan’ın elit tayfası kopmaya kendi söyleyişleriyle Şinbakı’ya geliyorlar. Aman tonlamaya dikkat.

DSC02088

Şehirde elle tutulur bir tek alışveriş merkezi var. Japonların Shinkong Mitsukoshi’si. Onun dışında mağazalar hep sokakta, butik tarzı.

DSC02128

Şehir merkezinde süpermarket olarak tabir edilebilecek en ufak yer yok. İki tane büyük Carrefour var, ikisi de analarının nikahında. Her taraf 7-eleven dolu. Darphane gibi para basıyorlar.

DSC02104

Toplu taşıma hak getire. Kaohsiung’u da kapsayan, Chiayi-Pingtung bölgeleri arasında giden lokal bir tren var. Ancak onun da şehir içi ulaşımla alakası yok.

DSC02114

Evet Tainan’la ilgili eyyorlamam şimdilik bu kadar. Her nerde yaşanıyor ve yaşatılıyorsa.

DSC02143