GUILIN / YANGSHUO 桂林/阳朔

          Çin’in bir nevi Antalya’sı. Benzerliği uçaktan inip şehre doğru ilerlerken farkediyorsunuz. Her ne kadar ocak sonu pek turist/tatilci görmemiş olsam da, şehir yazlık tatil şehri olduğunu hissettiriyor. Doğal güzellikler ön planda. Şehrin ortasından geçen Li Nehri ve bu nehrin etrafında turistik gezi noktaları olarak belirlenmiş, şehri kuş bakışı görmenizi sağlayan tepeler oldukça ilginç. Bu tepelerin en meşhuru; altında fil gövdesine benzeyen bir kısım bulunan Elephant Trunk Hill.

Şehir oldukça küçük olduğu için metro yok, zaten en işlek yeri de Zhengyang Pedestrian Street adı verilen, sağlı sollu dükkanların, kafelerin, restoranların bulunduğu bir cadde.

Çin’de her gittiğim yerde pagoda görmekten fenalık gelmiş olsa da, Sun&Moon(Güneş ve Ay) Twin Pagoda aralarındaki en güzelleriydi, değinmeden olmaz. Sun Pagoda 9 katlı 41 metre uzunluğunda. Moon Pagoda ise 7 katlı 35 metre uzunluğunda. Pagodalar, içinde bulundukları Shanhu Gölü’nün dibinde bulunan bir tünelle birbirlerine bağlılar.

Şehrin bir başka büyük olayı ise yaklaşık 75 km güneyinde bulunan bir diğer yerleşim birimi olan Yangshuo. Yangshuo tamamen dağların arasına kurulmuş olan küçük bir kent gibi. Her türlü sportif aksiyona açık.

Guilin’den bu ilçeye ulaşım için en mantıklı seçim Li River Cruise. Önce Guilin’den büyük bir bota biniyorsunuz, nehrin bir kısmını geçiyorsunuz, sonra Çin’deki her turda olduğu gibi sizi bir bölümde otobüse bindirip bir fabrikaya götürüyorlar, 5 dakika birkaç ilginç(!) ürün tanıtımı yapıp, tanıtılan şeylerin içinde samanlıkta iğne kaldığı kocaman bir alışveriş alanına sokuyorlar. Avrupalılar bu taktiği yiyip önüne gelen bir ton şeyi alsa da biz Kapalı Çarşı görmüş bir topluluktan geldiğimiz için biz yemiyoruz. Sonrasında ufak bir bambu kayığa binip Yangshuo’ya varıyoruz.

Yangshuo’nun en ünlü kısmı West Street adını verdikleri, içinde envai çeşit pub, bar, kafe, restoran, gece kulübü olan bir cadde. Bodrum merkezin temmuz aylarındaki hali gibi. Felaket bir expat topluluğu var. İlginçtir, hayatımda yediğim en güzel burgerlardan birini burada Kelly’s Place adında ufak bir cafe/restoranda yedim. Guilin’le ilgili eyyorlamam da bu kadar. Her nerde yaşanıyor ve yaşatılıyorsa.